Hi, I'm having trouble with this question
A firm has provided you with the following data:
initial cost of a project 1500
CCA rate is 10%
the discount rate is 7%
tax rate is 20%
the cash flow in the first year is $700 and will increase at 4% for 4 years
At the end of the 4th year the project will end, the machinery will be scrapped ( no salvage) but the asset class will continue.
calculate the NPV of the project
Cash flows before tax( the question doesn't say but I'm assuming these are before tax cash flows...)
year 1 700
year 2 700*1.04=728
year 3 728*1.04=757.12
year 4 757.12*1.04=787.4048
It says that the project will be stopped at the end of year 4 so there would be no year 5 cash flow, but that means that cash flows increased for only 3 year as opposed to 4 years that they mentioned in the question right?
PV of After tax cash flows would be
700*(1-0.20)=560/1.07= 523.36
728*(1-0.20)=582.4/1.07^2= 508.69
757.12*(1-0.20)=605.696/1.07^3= 494.43
787.4048*(1-0.20)=629.92/1.07^4= 480.56
Sum=2007.047
Present value of the cca tax shield
=(inital cost*cca rate* tax)/( cost of capital + cca rate)*[(1+0.5cost of capital)/1+cost of capital] - [(salvage*cca rate*tax)/(cost of capital +cca rate)]*(1/1+cost of capital)^n)
=(1500*0.10*0.20)/(0.10+0.07)=176.47 since there is no salvage
and inital cost is 2500
so NPV= -2500+176.47+2007.047=-316.483
but the solution gives another answer...
thanks
rbcc
A firm has provided you with the following data:
initial cost of a project 1500
CCA rate is 10%
the discount rate is 7%
tax rate is 20%
the cash flow in the first year is $700 and will increase at 4% for 4 years
At the end of the 4th year the project will end, the machinery will be scrapped ( no salvage) but the asset class will continue.
calculate the NPV of the project
Cash flows before tax( the question doesn't say but I'm assuming these are before tax cash flows...)
year 1 700
year 2 700*1.04=728
year 3 728*1.04=757.12
year 4 757.12*1.04=787.4048
It says that the project will be stopped at the end of year 4 so there would be no year 5 cash flow, but that means that cash flows increased for only 3 year as opposed to 4 years that they mentioned in the question right?
PV of After tax cash flows would be
700*(1-0.20)=560/1.07= 523.36
728*(1-0.20)=582.4/1.07^2= 508.69
757.12*(1-0.20)=605.696/1.07^3= 494.43
787.4048*(1-0.20)=629.92/1.07^4= 480.56
Sum=2007.047
Present value of the cca tax shield
=(inital cost*cca rate* tax)/( cost of capital + cca rate)*[(1+0.5cost of capital)/1+cost of capital] - [(salvage*cca rate*tax)/(cost of capital +cca rate)]*(1/1+cost of capital)^n)
=(1500*0.10*0.20)/(0.10+0.07)=176.47 since there is no salvage
and inital cost is 2500
so NPV= -2500+176.47+2007.047=-316.483
but the solution gives another answer...
thanks
rbcc
Last edited: