Results 1 to 4 of 4

Thread: Grade 9 Algebra Help

  1. #1

    Angry Grade 9 Algebra Help

    I have this question on one of my sheets my teacher gave me

    Question:

    Together a chair, a table and a lamp cost $592. The chair costs 4 times as much as the lamp and the table costs $23 less then the chair. Find the cost of the table.


    I must find the variables as well

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    NM
    Posts
    1,385
    Quote Originally Posted by Oreo101 View Post
    I have this question on one of my sheets my teacher gave me

    Question:

    Together a chair, a table and a lamp cost $592. The chair costs 4 times as much as the lamp and the table costs $23 less then the chair. Find the cost of the table.


    I must find the variables as well
    We need to see your work so we know where you are getting stuck - also to see what tools you know.

    Did you assign a single variable name for "Table," or did you use 3 variables?
    Did you translate the words of the problem into algebra?
    DrPhil (not the TV guy)
    If we knew what we were doing,we wouldn't have to do it

  3. #3
    Elite Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ottawa, Ontario
    Posts
    17,041
    Quote Originally Posted by Oreo101 View Post
    I must find the variables as well
    That statement is enough for me to suggest that you need help from your teacher...
    I'm just an imagination of your figment !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    59
    Quote Originally Posted by Oreo101 View Post
    I have this question on one of my sheets my teacher gave me

    Question:

    Together a chair, a table and a lamp cost $592. The chair costs 4 times as much as the lamp and the table costs $23 less then the chair. Find the cost of the table.


    I must find the variables as well
    I'll help you

    If you plug in x as the cost of the lamp you can set up an equation like so

    (x) + (4x - 23) + (4x) = 592

    where
    4x=cost of chair
    4x-23=cost of table
    and
    x=cost of the lamp

    then you solve for x like so

    5x-23+4x=592

    9x-23=592

    9x=615

    x=205/3
    not a nice number I know

    but, this gives you the price of the lamp and they ask for the table which is 4x-23
    so you plug in 205/3 as x and solve to get

    $751/3
    or
    $250.33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •