Results 1 to 2 of 2

Thread: Equation to be used for all combos: Georgia is purchasing cookies for her classmates.

  1. #1
    New Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1

    Equation to be used for all combos: Georgia is purchasing cookies for her classmates.

    I have been stuck on this problem and can't find anything similar to it online.

    Georgia is purchasing cookies for her classmates. Georgia can spend exactly $10 to buy 25 oatmeal cookies. She can also spend $10 to buy 40 chocolate chip cookies. Write an equation that can be used to find all combinations of oatmeal cookies (x) and chocolate chip cookies (y) that will cost $10 exactly

  2. #2
    Elite Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ottawa, Ontario
    Posts
    16,810
    Quote Originally Posted by lklak View Post
    I have been stuck on this problem and can't find anything similar to it online.

    Georgia is purchasing cookies for her classmates. Georgia can spend exactly $10 to buy 25 oatmeal cookies. She can also spend $10 to buy 40 chocolate chip cookies. Write an equation that can be used to find all combinations of oatmeal cookies (x) and chocolate chip cookies (y) that will cost $10 exactly
    Is this homework? We don't provide solutions.
    Show your work and we'll check it.

    Can you answer this:
    cost of 1 oatmeal = ?
    cost of 1 chocolate = ?
    I'm just an imagination of your figment !

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •