Another word problem: Johnnie has 25lbs of hazelnuts

Stine

New member
Joined
Nov 29, 2006
Messages
49
Johnnie has 25lbs of hazelnuts that sell for $6.25 a lb. If macadamia nuts sell for $9.50 a lb, how many lbs of macadamia nust should be added to the hazelnuts to obtain a mixture that will sell for $8.00 per lb.

Start

m=number of macadamia nuts
t =total

25 +m=t
6.25(25)=156.25
9.50(m)= 9.50 dollars
8.00(t)= 8.00t dollars

156.25 + 9.50=8(25+m)
156.25+9.50m= 200+8m

-8m=43.75
___ ____
-8 -8

Where Did I go wrong? Someone can I please see some steps? :oops:
 

arthur ohlsten

Full Member
Joined
Feb 20, 2005
Messages
854
assume we use M lbs of Macadamium nuts
our cost is then:
25[6.25]+M[9.50]=[25+M][8.00] clear brackets
156.25 + 9.5M=200 +8M
1.5M=43.75
M=29.2 lbs

Arthur
 

Stine

New member
Joined
Nov 29, 2006
Messages
49
Thank you :wink: Arthur
 

arthur ohlsten

Full Member
Joined
Feb 20, 2005
Messages
854
you are more than welcome.
Please solve the equations in the method you are being taught.
I always use the method I employed, as I find it the easiest method for me
Arthur
 
Top