business math: Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.50 each.

derrickmercer

New member
Joined
Oct 9, 2015
Messages
1
business math: Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.50 each.

Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.50 each. Arley expects 15% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 45% markup on cost and produces 200 cookies. What should Arley price each cookie?
 
Last edited by a moderator:

Subhotosh Khan

Super Moderator
Staff member
Joined
Jun 18, 2007
Messages
18,149
Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.50 each. Arley expects 15% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 45% markup on cost and produces 200 cookies. What should Arley price each cookie?
What are your thoughts?

Please share your work with us ...even if you know it is wrong

If you are stuck at the beginning tell us and we'll start with the definitions.

You need to read the rules of this forum. Please read the post titled "
Read before Posting" at the following URL:

http://www.freemathhelp.com/forum/th...Before-Posting
 

stapel

Super Moderator
Staff member
Joined
Feb 4, 2004
Messages
15,943
Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.50 each. Arley expects 15% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 45% markup on cost and produces 200 cookies. What should Arley price each cookie?
What is her total cost for the two hundred cookies? (Hint: Multiply.)

What is forty-five percent of this? (Hint: Multiply.)

What total, then, does she want to earn? (Hint: Add.)

How many cookies will be thrown out? (Hint: Multiply.)

How many cookies, then, will she be able to sell? (Hint: Subtract.)

Given the total (in money) that she wants to earn and the total number of cookies she can sell, how much should she charge for each (that is, "per") cookie? (Hint: Divide.)

If you get stuck, please reply showing your answers to the above. Thank you! ;)
 
Top