Help With word Problem

08DMSmath

New member
Joined
Nov 24, 2008
Messages
1
Nine pounds of Sweet potatoes cost the same as 6 pounds of apples. One pound of sweet potatoes costs twice as much as a pound of onions, while a pound of apples costs 24 cents more than a pound of onions. Find the cost of each.
 

royhaas

Full Member
Joined
Dec 14, 2005
Messages
832
\(\displaystyle 9S=6A, S=2O, A=O+24\).
 

Denis

Senior Member
Joined
Feb 17, 2004
Messages
1,465
Too tired to read "Read Before Posting", Smath ? :shock:
 
Top