Results 1 to 2 of 2

Thread: 1 pencil, 1 pen cost $8; 2 pencils, 3 pens cost $21; find cost of pencil, pen

  1. #1
    New Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    1

    1 pencil, 1 pen cost $8; 2 pencils, 3 pens cost $21; find cost of pencil, pen

    hello all.
    I have a problem with this question:

    1 pencil and 1 pen cost $8 together.
    2 pencils and 3 pens cost $21 together.
    What the cost of 1 pencil and 1 pen?

    I know that the answer is $3 for a pencil and $5 for a pen, but i don't know what equation to use.

    I appreciate any help on this.
    thanks.

  2. #2
    Elite Member stapel's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    15,887

    Cool

    Quote Originally Posted by 400396 View Post
    1 pencil and 1 pen cost $8 together.
    2 pencils and 3 pens cost $21 together.
    What the cost of 1 pencil and 1 pen?

    I know that the answer is $3 for a pencil and $5 for a pen, but i don't know what equation to use.
    Since you posted this to "Pre-Algebra" and haven't even picked any variables, I'll assume that you don't know about variables and other algebraic stuff. So let's use plain arithmetic.

    i. You are given the cost of one pencil and one pen. What then will be the cost of two pencils and two pens? (Hint: Multiply.)

    ii. You are given the cost of two pencils and three pens, and you just found the cost of two pencils and two pens. What then is the cost of one pen? (Hint: Subtract.)

    iii. You are given the cost of one pencil and one pen. You just found the cost of one pen. What then is the cost of one pencil? (Hint: Subtract.)

    If you get stuck, please reply showing all of your working in answering the above questions. Thank you!

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •