Algebra Word Problem

paulawaulawaula

New member
Joined
Mar 8, 2011
Messages
2
How many pounds of raisins worth $3 per pound must be mixed with 10 pounds of peanuts worth $2.40 per pound to produce a mixture worth $2.80 per pound? I can not figure out the equation for this.
 


To start, are you able to identify what the unknown is?

Can you assign a symbol to represent this unknown amount?

Please show us what you've been able to do, so far.

 
Top