J jkking New member Joined Jan 27, 2011 Messages 1 Jan 27, 2011 #1 I have 400 oz of material @ 52.95 per case, each use is 5.3 oz . How can I find the cost for each of the 5.3 ounces? thankyou!!!
I have 400 oz of material @ 52.95 per case, each use is 5.3 oz . How can I find the cost for each of the 5.3 ounces? thankyou!!!
D Deleted member 4993 Guest Jan 27, 2011 #2 Re: bsaic math help jkking said: I have 400 oz of material @ 52.95 per case, each use is 5.3 oz . How can I find the cost for each of the 5.3 ounces? Click to expand... If you had a dozen of shirts in a box and the "box of shirts" cost $120 how much would 5 shirt cost? 12 shirts for $120 1 shirt for (120/12=) $10 3 shirts for (10*3 =) $30 Follow the exact same steps: 400 oz cost $52.95 1 oz costs = ????? ..... and continue... Show your work indicating exactly where you are stuck - so that we may know where to begin to help you.
Re: bsaic math help jkking said: I have 400 oz of material @ 52.95 per case, each use is 5.3 oz . How can I find the cost for each of the 5.3 ounces? Click to expand... If you had a dozen of shirts in a box and the "box of shirts" cost $120 how much would 5 shirt cost? 12 shirts for $120 1 shirt for (120/12=) $10 3 shirts for (10*3 =) $30 Follow the exact same steps: 400 oz cost $52.95 1 oz costs = ????? ..... and continue... Show your work indicating exactly where you are stuck - so that we may know where to begin to help you.