Cost word problem system linear equation two variables

chr251287

New member
Joined
Aug 8, 2012
Messages
11
Did I set up this problem correctly?

A grocer wants to mix two kinds of nuts. One kind sells for 70 cents per pound, and the other sells for 1.30 per pound. He wants to mix a total of 20 pounds and sell it for 82 cents per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix?

x=0.70
y=1.30

x+y=20
0.70x+1.30y=20(0.82)
 
Top