S Shergo21 New member Joined Sep 3, 2012 Messages 5 Sep 8, 2012 #1 [h=2]Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)[/h]
[h=2]Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)[/h]
D Deleted member 4993 Guest Sep 8, 2012 #2 Shergo21 said: Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965) Click to expand... Hint: 1 lbm = 0.4536 kg Please share your work with us, indicating exactly where you are stuck - so that we may know where to begin to help you.
Shergo21 said: Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965) Click to expand... Hint: 1 lbm = 0.4536 kg Please share your work with us, indicating exactly where you are stuck - so that we may know where to begin to help you.
Y Yogi Junior Member Joined Jul 30, 2012 Messages 107 Sep 9, 2012 #3 http://www.purplemath.com/modules/units.htm