happybatty
New member
- Joined
- Sep 8, 2011
- Messages
- 1
ok, so I hope I posted in the right subject, I need your help here. this is something my boyfriend and I have been debating since yesterday, and we don't seem to be coming to an agreement. We're trying to see which is the better deal for laundry detergent by seeing how much it costs to do a load of laundry
Detergent A costs $7.98 for 22 lbs (or 352 oz). On the tag, it also says it's 2.3 cents/oz. It says it can do 182 loads of laundry
Detergent B costs $5.98 for 7 lbs, 13 oz (or 125 oz). On the tag, it also says it's 4.8 cents/oz. It says it can do 120 loads of laundry
which one is the better deal? which one can I get the most loads for my money?
Detergent A costs $7.98 for 22 lbs (or 352 oz). On the tag, it also says it's 2.3 cents/oz. It says it can do 182 loads of laundry
Detergent B costs $5.98 for 7 lbs, 13 oz (or 125 oz). On the tag, it also says it's 4.8 cents/oz. It says it can do 120 loads of laundry
which one is the better deal? which one can I get the most loads for my money?