S stargirl New member Joined Oct 8, 2013 Messages 1 Oct 8, 2013 #1 how to do solving ratio problems, if 7 pencils cost $.84, find the cost of 10 pencils how do you figure these kind of problems out? Last edited: Oct 8, 2013
how to do solving ratio problems, if 7 pencils cost $.84, find the cost of 10 pencils how do you figure these kind of problems out?
stapel Super Moderator Staff member Joined Feb 4, 2004 Messages 16,550 Oct 8, 2013 #2 stargirl said: if 7 pencils cost $.84 Click to expand... ...then how much is one pencil? Hint: Divide. stargirl said: find the cost of 10 pencils Click to expand... Hint: Multiply.
stargirl said: if 7 pencils cost $.84 Click to expand... ...then how much is one pencil? Hint: Divide. stargirl said: find the cost of 10 pencils Click to expand... Hint: Multiply.
H HallsofIvy Elite Member Joined Jan 27, 2012 Messages 7,760 Oct 8, 2013 #3 Solve \(\displaystyle \dfrac{x}{10}= \dfrac{.84}{7}\) Last edited: Oct 8, 2013