function solving: A cell phone company offers two data options for its prepaid phones

mika0

New member
Joined
Sep 6, 2015
Messages
14
A cell phone company offers two data options for its prepaid phonesPay per use: $0.002 per Kilobyte (KB) usedData Package: $5 for 5 Megabytes (5120 Kilobytes) + $0.002 per addition KBAssuming you will use less than 5 Megabytes, under what circumstances will the data package save you money
 
Last edited by a moderator:
A cell phone company offers two data options for its prepaid phonesPay per use: $0.002 per Kilobyte (KB) usedData Package: $5 for 5 Megabytes (5120 Kilobytes) + $0.002 per addition KBAssuming you will use less than 5 Megabytes, under what circumstances will the data package save you money

What are your thoughts?

Please share your work with us ...even if you know it is wrong

If you are stuck at the beginning tell us and we'll start with the definitions.

You need to read the rules of this forum. Please read the post titled "
Read before Posting" at the following URL:

http://www.freemathhelp.com/forum/th...Before-Posting
 
I don't have any thoughts because I can't understand what the exercise really want
 
I don't have any thoughts because I can't understand what the exercise really want
To figure out what they're wanting you to do, read the exercise and look for a statement about what you're supposed to find, or a question that you're supposed to answer:

A cell phone company offers two data options for its prepaid phones.

. . .Pay per use: $0.002 per Kilobyte (KB) used
. . .Data Package: $5 for 5 Megabytes (5120 Kilobytes) + $0.002 per addition KB

Assuming you will use less than 5 Megabytes, under what circumstances will the data package save you money
They ask you for the circumstances under which the "data" package costs less than the "pay-per-use" plan. So this is what they're really wanting you to do: figure out the comparative costs.

This comparison requires nothing past the algebra you learned back before you started your current calculus course. In the pay-per-use plan, you have no fixed cost and a simple variable cost. In the data plan, you have a fixed cost (for the first five megabytes, regardless of how much you actually use) and a simple variable cost.

Since the variable costs are given in terms of price per kilobyte, for what should your variable stand? What variable have you chosen for this? What simple linear equations have you created for each of the costs?

Please be complete. Thank you! ;)
 
Top