Word problem into equation form, inequality

xv84

New member
Joined
Feb 7, 2008
Messages
1
Having trouble putting this word problem into equation form:

"George Boros can pay his housekeeper $25 dollars per week to do his laundry, or he can have the laundromat do it at a cost of 90 cents per pound for the first 10 pounds and 80 cents for each additional pound. Use an inequality to find the weight at which it is more economical to use the house keeper than the laundromat."

So far I have come up with this:

25 < .9(10) + .8(x - 10)

Does this inequality "look" right to anyone? Thanks.
 

jwpaine

Full Member
Joined
Mar 10, 2007
Messages
723
Looks good to me.
 
Top